nedeľa 2. júna 2013

PETROHRADSKÉ POVIEDKY, N. V. GOGOĽ



Väčšina z nás máme obľúbenú uličku. Vraciame sa do nej pre trhy, obchody, remeslá, alebo preto, že architektonická kompozícia z nás robí jej obdivovateľov. Na našej ulici sa dobre popíja kávička, vodka alebo preberá nemecká filozofia. V mojom meste (Košice) nie je nijaké pompézne Oxford Street, ale pretláčanie sa na Námestí dominikánov je podobným javom ako na londýnskej promenáde. Na jar tam dlažbu zapĺňajú dúhové koberce sirôtok, fialiek, tulipánov, narcisov a iných cibuľovín, až človek nemá kam stúpiť! Vôňa jahôd vás chytí za nos a ťahá k pultu, turisti na penzii predávajú z vychádzok medvedí cesnak a tetuška v rifľovej kombinéze stojí pri veľkom výbere osív a semien. Koniec ulice šperkuje fontána na radosť detí. Namiesto prímorských čajok tu poletujú holuby a tieň na hemžiacu sa ulicu dominikánov vrhá vysoký kostol. Cez deň sa nakupuje, klebetí, ale miesta na posedenia tu niet, študenti prechádzajú cez uličku povznesení nad reďkvičkou a sirôtkou. Dominikánska noc patrí mladým skupinkám...

A aký je Nevský prospekt? „Krásavica nášho hlavného mesta! Len čo prídete na Nevský prospekt, už to vonia samou zábavou. Čo by ste mali akú súrnu, neodkladnú povinnosť, keď ta prídete, určite zabudnete na všetko... Máte dojem, že človek, ktorého ta stretnete, je menej sebecký ako na Morskej, Hrachovej... Nevský prospekt je hlavnou tepnou Petrohradu.“
Dokonale odetá poviedka s krátkym príbehom romantického maliara, ktorý nasleduje tajomnú ženu... „A nech vás boh chráni nazerať dámam pod klobúčiky!“
Nebudem preháňať, keď prezradím, že Gogoľ ako neopakovateľný predstaviteľ predviedol umenie vyobrazenia atmosféry, preto je Nevský prospekt mojou najobľúbenejšou poviedkou! Je živá, stisne vás za srdce, usmejete sa, pokrútite hlavou, budete cítiť... A tak je tomu aj v menej veselej poviedke Plášť, v ktorej autor protestuje proti mrzačeniu človeka. Gogoľ opísal vlastné skúsenosti v čase, keď pracoval v úradnej sfére. Podľa Dostojevského poviedka nadčasovo korešponduje s človekom: „Všetci sme vyšli z Gogoľovho plášťa.“ A ten skutočný plášť akoby sám v postave Súcitu vystupoval v poviedke. Súcit vyvoláva aj vyjadrovanie hlavnej postavy Akakija Akakijevičova... „No už to len dáko pritento. Akože by to ozaj oné!...“

Kto pije veľa rumu, spadne z múru... rovno na nos. Kovaľov síce hlavu pre pijatiku nestratil, ani ľavou nohou nevstal z postele, ale keď sa prebudil, nos sa mu zapotrošil a začal sa absurdný príbeh o nose prezlečenom za štátneho radcu. Celkom inak pôsobí vplyv obrazu v poviedke Portrét, tento vplyv už autorovým umením akoby plynule prechádzal na čitateľa. „V tom portréte väzí zlý duch...“

Posledný príbeh uzatvára úradník, ktorému jedného dňa napadlo... „Dnešný deň je dňom najväčšej slávy! Španielsko má kráľa. Našiel sa. Ten kráľ som ja.“




V Petrohradských poviedkach môžeme znovu poznávať kus Ruska v rozmeroch jednej ulice, vidieť postupný duševný rozklad človeka a nechýba mysticizmus a satira, typické znaky tvorby Gogoľa. Ďalšou jeho zbierkou o ľuďoch je Mirgorod.

Obsah poviedok (bez Nevského prospektu): http://referaty.atlas.sk/slovencina-a-cestina/literatura/28797/nikolaj-vasilievic-gogol

Test o spisovateľovi a jeho tvorbe: http://testy.nanic.cz/testy/literatura/nikolaj-v.-gogol/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára